ďakujeme našim partnerom za podporu

Nové divadlo v Nitre vzniklo v máji 2016 z dramaturga, režiséra, scénického výtvarníka a piatich herečiek, dlhoročných a signifikantných umeleckých osobností Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.
Prvú inscenáciu uviedlo 10. júna 2016 na Hideparku v Nitre. Od septembra 2016 svoju činnosť presunulo do priestorov Domu Matice slovenskej v Nitre. Vytvorilo 12 inscenácií pre malých, mladých i dospelých divákov: Kúpalisko, Kozliatka a vlk, Anna Franková, 4 ženy na konci sveta, Pinocchio, Cisárove nové šaty, Čarodejnice, Slovensko v obrazoch, Proces, Kocúr v čižmách, Rozprávky po telefóne a Druhá smrť Jany z Arcu . Za 5 rokov svojej existencie do júna 2021 odohralo 460 predstavení pre 46500 divákov. Jeho činnosť z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra a Nadácia Slovnaft, pričom dotácia na jedného diváka Nového divadla bola cca 2,70 Eur z verejných zdrojov SR.
Okrem Nitry sa Nové divadlo predstavilo v Malackách, Bratislave, Senci, Modre, Zelenči, Zálesí, Malackách, Žiline, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Brezne, Kremnici, Piešťanoch, Trenčíne, Lučenci, Košiciach, Poprade, Liptovskom Mikuláši, Bardejove, Lieseku, Martine, Prahe, Brne, Poľskom Tešíne, Hradci Králové, Liberci, Kopřivnici, Olomouci, Záhrebe a iných. Produkcie Nového divadla, ktoré pracujú, rovnako s živou hudbou, pohybom, hercom, bábkou, predmetom a výtvarným znakom, sa predstavili na Medzinárodnom festivale európskych regiónov v Hradci Králové, Medzinárodnom festivale WTF v Liberci, Medzinárodnom festivale Palm Off Fest 2017 v Prahe, Festivale židovskej kultúry Olomouc, Medzinárodnom festivale Kremnické gagy, Kremnica, SR, Medzinárodnom festivale Amplión v Banskej Štiavnici, Medzinárodnom festivale POHODA, Trenčín, a prestížnych festivaloch Dotyky a spojenia, Martin, festivale v Zálesí, Bábková Žilina, Žilina, Divadelnej chalúpka v Brezne, Skupova Plzeň, Festivale Assitej v Prahe, Medzinárodnom festivale Divadelní svět Brno, Medzinárodnom festivale Bábkarská Bystrica, Medzinárodnom festivale VIRVAR a iných...
Za svoju činnosť bolo Nové divadlo ohodnotené troma nomináciami na ceny Dosky – Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon, Šimon Spišák za najlepšiu réžiu a Nové divadlo za najlepšiu inscenáciu – Anna Franková. Vo finále získala cenu Dosky za rok 2017 Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon. Za inscenáciu Kúpalisko získalo Nové divadlo cenu Zlatého gunára v oblasti divadla a kabaretu.
Tvorcami inscenácií Nového divadla sú : režiséri : Šimon Spišák Jakub Nvota, Ivan Martinka, Ondrej Spišák a Martin Geišberg, dramaturg: Veronika Gabčíková, scénografi : Karel Czech, Markéta Plachá, Szilárd Borárosz, Dáša Krištofovičová a Elisabeth Wittgruber, herečky : Andrea Ballayová, Ľubomíra Dušaničová, Lucia Korená, Lucia Miklášová, Katarína Petrusová (Vargová), Agáta Spišáková a herci : Filip Hajduk, Miloš Kusenda, Ivan Martinka, Martin Nahálka, Peter Oszlík a Šimon Spišák. Technickú zložku inscenácií zabezpečujú: Jozef Puškár a Jakub Jánsky, produkciu Veronika Moravčíková a propagáciu Peter Jánsky a Dagmar Cvečková.

The website was started with Mobirise